EV SAHİBİ OLURKEN DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR

KiraPratik - ankara ev alma

Günümüz şartlarında bir ev sahibi olmak oldukça zor. Ayrıca çok teferruatlı ve masraflı bir yatırım. Ev sahibi olurken belli noktalarda çok dikkatli olunmalı ve bu büyük yatırım için gereksiz riskler alınmamalıdır. Çünkü yıllarca verdiğiniz emekler bir anda boşa gidebilir.

Bu sebeple ev satın alırken dikkat edilecek hususları detayları ile öğrenip süreci buna göre yönetirseniz karşılaşacağınız riskleri büyük ölçüde azaltmış olursunuz. Bu yazıyı okumaya devam ederek ise ev satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğreneceksiniz.

Öncelikle kriterleri belirleyin ve süreci adım adım uygulayın.

İlk olarak eğer evi internet üzerinden araştırma yaparak bulduysanız mutlaka gidip canlı olarak görün. Evin içerisinde gezin ve her yeri kontrol edin.

Evin Coğrafi Konumu

Satın almak istediğiniz evin coğrafi özelliklerini iyi tayin etmelisiniz. Öncelikle kuzey cepheli mi yoksa güney cepheli mi evleri tercih edeceğinize karar vermelisiniz. Genellikle güney cepheli konutların fiyatları daha yüksek olur çünkü kış aylarında daha rahat ısınır ve yakıt masrafını azaltır. Ayrıca güney cepheli evler daha fazla güneş ışığının evin içerisine girmesine olanak sağlar. Bu sebeplerden ötürü sıklıkla tercih edilir.

Kuzey cepheli evler ise nispeten kış aylarında daha zor ısınır. Yakıt masrafı yüksek olur ancak satın alma aşamasında güney cepheli evlere göre fiyatları daha düşük olur. Kuzey cepheli evlerin de yaz aylarında avantajı vardır. Güneş ışığı uzun saatler eve doğrudan girmeyeceği için sıcaklık değerleri daha düşük olur. Güney cepheli evler ise yaz aylarında çok sıcak olur.

Resmi Evraklarda Durumu

Bir evi satın almadan önce ruhsatlı olup olmadığına çok dikkat edin. Ruhsat işlemleri uzun süren işlemlerdir ve tamamlanmadan önce evi satın almayın. Aksi hâlde başınıza ciddi sorunlar çıkabilir.

Satın alacağınız evin ipotek ve haciz kaydı olup olmadığını muhakkak sorgulayıp öğrenin. Eğer bu şerhler ev üzerinde varsa başkasının borcu için evinizi kaybedebilirsiniz. Ayrıca ev üzerinde irtifak yani kullanım hakkı olup olmadığını da öğrenmelisiniz. Çünkü üçüncü kişilere verilmiş birtakım haklar sizi evinizde yaşarken rahatsız edebilir.

Bunun gibi teknik detayları tapu dairesine giderek evi satın almak istediğinizi beyan ederek öğrenebilirsiniz. Bu detaylara erişebilmek için konut ile bir alakanız olduğunu tapu memuruna göstermeniz gerekir.

Borçlar konusuna girmişken dikkat edilmesi gereken bir şey daha var. O da gayrimenkulün yani taşınmaz malın birikmiş vergi borcu olup olmadığıdır.

İskân ve Faturalar

Gayrimenkul ile alakalı önemli bir diğer konu iskânın olmasıdır. Eğer bir evin iskânı yok ise faturalar için dağıtım şirketlerine abone olamazsınız. İskân çıkıp abone olana kadar kullanılan elektrik, su, doğalgaz gibi giderlerin borcu epey birikir.

Yeni eve taşınmadan önce mutlaka faturalar için abonelikleri açtırmalısınız. Önceden halledilmesi taşınma işleri sırasında evin elektriksiz ve susuz kalmamasını sağlar. Olası problemlerin önüne geçersiniz. Özellikle temizlik yapılırken her ikisine de çok ihtiyaç duyulur.

Tapu Harcı

Evin tapu harcını kimin ödeyeceği konusunda taraflar belirleme hakkına sahiptir. Kanun belli bir kimseye bu yükümlülüğü yüklememiştir. Taraflardan bir tanesi tamamını ödeyebilir veya eşit şekilde bölebilirler. Ancak taraflar bir belirleme yapmazsa her iki taraf da eşit olarak ödemek durumunda kalır.

2021 yılında da tapu harcı, gayrimenkulün fiyatının %4’ü olarak belirleniyor. Her iki taraf ödeyecek ise %2, %2 şeklinde ödeme yapmak durumunda kalırlar.

Gayrimenkulün Doğal Afet Riski

Evin deprem ve doğal afet sigortası hakkında bilgi sahibi olun. Ülkemizin büyük bir bölümü deprem riski taşır ve birçok yerleşim yerinin altından fay hattı geçer. Ev deprem riski taşıyan bir bölgede bulunuyorsa ve bu kapsamda değerlendiriliyorsa alınacak bir karar ile yıkılabilir. Bu da yatırımınızın boşa gitmesine sebep olur.

Evin Zemin Etüdü Raporunu mutlaka inceleyin ve deprem yönetmeliğine uygun olarak inşa edildiğinden emin olun.

Firma İle İlgili Araştırmalar

Birlikte iş yapacağınız bu inşaat şirketini iyi seçmelisiniz. Çünkü ev sahibi olmak önemli ve büyük bir yatırımdır. Sonucunda sizi hayal kırıklığına uğratmayacak, emeklerinizin boşa gitmesine sebep olmayacak, güvenilir ve sağlam bir firma seçmelisiniz.

Evi inşa eden müteahhit firmasının daha önce yaptığı işlere bir göz atmalısınız. Evlerin sağlam olduğundan emin olmalısınız. Firmanın müşterilerine evleri zamanında ve eksiksiz teslim ettiğini kontrol edebilirsiniz. Firmanın müşterilerin talepleri ile hangi derecede alâkadar olduğu gibi soruların cevaplarını kısa bir araştırma yaparak öğrenebilirsiniz.

Gayrimenkulün Değeri

Gayrimenkulün bulunduğu çevreye ne gibi hareketlilikler getireceğini düşünün. Veya bölgenin bu yatırımdan sonra gelişme potansiyeli olup olmadığını iyi gözlemleyin. Evin şehir merkezine uzaklığı, işyerinize çocukların okuluna göre konumunu iyi belirleyin. Ev sahibi olurken dikkat edilmesi gereken en büyük kriterlerden bir tanesi de bunlardır. Çünkü gündelik hayatta yolda ulaşım için geçirilen zaman boşa geçen zamandır. Bunu minimum seviyeye indirmek için evin iyi değerde bir mevkide olmasına dikkat etmelisiniz.

Muhitte yaşayan insanların kültürel ve sosyolojik durumunu önceden öğrenmek yararınıza olacaktır. Çünkü ev satın aldıktan sonra uzun müddet orada yaşayacak ve insan ilişkilerinizi orada kuracaksınız.

Kira Bedelleri

Evi yatırım amaçlı satın alacaksanız dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan bir tanesi evin kira bedelidir. Piyasadaki rayiç bedeli öğrenmeli ve sizin kira bedeli için uygun göreceğiniz fiyat ile karşılaştırmalısınız. Piyasa rayiç bedeli, bir malın güncel bedelidir.

Evde oturacak kiracıların kimler olabileceğini tespit edin. Örneğin bir apart satın alırsanız öğrenciler kiracınız olur, bir daire satın alırsanız aileler kiracınız olur. Kiracıların kim olacağı da kira bedelini belirlemede bir kıstas olarak kabul edilir. Genellikle öğrencilere kiraya verilen evlerin fiyatı daha yüksektir.

Kredi Çekecek İseniz

Eğer ki yeni bir ev satın alma sürecinde hayallerinizi gerçekleştirecekken bir bankadan kredi çekecekseniz, bankalardaki kredi notunuzu öğrenmeniz gerekir. Çekebileceğiniz kredi bedelindeki evlere bakmanız daha doğru olacaktır.

Ayrıca kredi çekmeden önce mutlaka geri ödeme koşulları hakkında bankanızla irtibat kurarak bilgi sahibi olmalısınız. Geri ödeyebileceğiniz tutarlarda kredi çekmek sizleri zorlamaz.

Kredi çekerken birden fazla bankanın faiz oranları hakkında bilgi sahibi olun ve karşılaştırmalar yapın. Hemen hemen birbirine yakın olsa da arada oynayan küçük rakamlar geri ödemede epey bir farklılık ortaya çıkaracaktır.

Ödeme Seçenekleri

Ev alırken de ödeme seçenekleri birbirinden farklılık gösteriyor. Ev satın alırken ödemeyi nakit olarak yapabilirsiniz. Nakit ödemede parayı elden teslim edebileceğiniz gibi banka hesaplarından EFT veya Havale yaparak da gönderebilirsiniz. Banka aracılığı ile ödeme yapılması güvenlik açısından daha sağlıklıdır. Açıklama kısmına eve ait bilgileri yazıp ve ona ait ödemedir diye belirtirseniz olası bir hukuki ihtilafta ispat yükünüz kolaylaşır.

Ev satın alırken takas yöntemi de kullanılabilir.

Buna ek olarak bloke çek yöntemi de uygulamada sıklıkla tercih edilen ödeme metotları arasındadır.

Taşınmaz Satış Vaadi Sözleşmesi

Ev satın almadan önce satıcı taraf ile bir taşınmaz satış vaadi sözleşmesi yapabilir bu sayede evi size satması konusunda bir güvence elde edebilirsiniz.

Benzer yazılar