İŞ YERİ KİRA GELİRİNDE VERGİ HESABI DEĞİŞTİ

KiraPratik - kira zam2

İş yeri kira gelirinde vergi hesabı değişti. Bu sene stopajdan daha az vergisi çıkan mülk sahiplerine vergi iadesi tekrar yapılacak. Ancak stopaj oranının düşmesi sebebi ile, geçmiş yıllarda iade almış çoğu mülk sahibi bu sene vergi iadesi alamayacak ve vergi ödemek durumunda kalacak.

Bu yıl, iş yeri kira gelirinde vergi hesabı değişti. İş yeri kira geliri elde eden mülk sahipleri vergi ödemenin yanı sıra, maliyeden vergi iadesi almaktaydı. Bu vergi iadelerinin alınmasının en önemli sebebi ise, kiracının sahip olduğu iş yeri için sene içinde ödediği stopajın, mülk sahibinin bildirisinde hesaplanan vergiden yüksek olmasıdır. Aradaki farkta mülk sahibine geri iade ediliyordu. Bu sene, stopajdan daha az hesaplanmış vergisi çıkan mülk sahiplerine vergi iadesi yeniden yapılacak ama stopaj oranlarının düşmesinden dolayı, geçmiş yıllarda vergi iadesi alan çok sayıda mülk sahibi bu sene vergi iadesi alamayacak ve vergi ödeyecek.

31 Temmuz 2020 tarihinden itibaren iş yeri kiralarındaki stopaj oranı %20’den %10’a düşürülmüştü. İlk 7 ay boyunca kiracı iş yerleri mülk sahiplerine ödedikleri net kira bedeline ek olarak maliye’ye %20 oranında stopaj ödemişlerdi. (Resmî Gazete’de yayınlanan 31 Temmuz 2020 tarihli 2813 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile) 2020’nin son gününe kadar bu oran %10 olarak belirlendi. (23 Aralık 2020 tarihli Resmi Gazete’ de yayımlanan 3319 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile, bu düşük stopaj oranının 31 Mayıs 2021 tarihine kadar uygulanmasına da karar verildi.)

Kiracılar Ödeme Yapacak

Öncelikle, stopaj oranlarındaki değişikliğin mülk sahibinin net tahsil edilen kira bedelinde bir düşüşe neden olmadığını belirtelim. Çünkü kira sözleşmelerinde ilk olarak net kira bedeli belirtilmektedir. Bu net kiraya göre hesaplanan brüt kira üzerinden kiracının stopaj ödeme mecburiyetinin olduğu vurgulanır. Yani bu demek oluyor ki, mülk sahipleri açısından yalnızca (kiracının yıl içinde ödediği) stopaj tutarı değişiyor. Özetlemek gerekirse kiracının ödediği stopajın düşmesi, kiracının avantajına bir durum olurken, mülk sahiplerinin birçoğunda vergi iadesi alamamasına neden olacaktır.

Vergi İadesi Alamayacak

Stopaj oranlarının sene içindeki değişimlerini dikkate alan aşağıdaki tablodan, mülk sahipleri kendi beyan durumlarını görebilir. Eğer stopaj değişikliği yapılmasaydı, vergi iadesi alabilecek durumda olan çok sayıdaki mülk sahibi artık vergi iadesi alamayacaktı ve üstüne vergi iadesi ödeyecekti. Örnek vermek gerekirse, geçen sene her ay 5 bin lira iş yerinden kira geliri elde eden bir mülk sahibi için, eğer stopaj oranı değişmeden aynı düzeyde kalsaydı ancak 2 bin 318 lira vergi iadesi alabilecekti. Tabloda bulunan gelir vergisi hesaplamaları, %15 gider baz alınarak hesaplanmıştır. Gerçek gider yöntemini seçen mülk sahipleri için hesaplamalar farklılık göstermektedir.

Kiralarda Beyan Sınırı

İş yeri kira gelirlerinde beyan sınırı ise brüt ve stopaj dahil 49 bin liradır. Bu tutarın altında bulunan iş yerleri, kira gelirlerini beyan etmeleri gerekmemektedir. Stopaja dahil olmayan iş yeri kira geliri elde edilmişse bu sefer 2 bin 600 liralık beyanname verme sınırı dikkate alınmaktadır. 2 bin 600 liralık iş yeri kira geliri sınırını aşanlar beyanname vereceklerdir.

Hem İş Yeri Hem de Konut Kira Geliri Olanlar

Geçen sene hem iş yeri hem de konut kirası elde eden kişiler, konut kira vergisinin hesabında beyannamelerinden 6 bin 600 liralık konut kira istisnasını düşebilmektedir. İstisnalardan sonra götürü/gerçek gider düşülüp vergi hesaplanır. Beyannamede, hesaplanan vergiden yıl içinde kiracının ödediği stopajlarda düşülebilir. Mesela bir mülk sahibinin geçtiğimiz sene toplam 10 bin lira konut kira geliri ve toplam 48 bin lira da iş yeri kira geliri elde ettiğini farz edelim. Bu kişi, 3 bin 400 TL (10.000-6.600=3.400) konut kira geliri ve 48 bin TL iş yeri kira geliri yani toplam 51 bin 400 TL gelir beyan etmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer yazılar