KİRA DEPOZİTO İADESİ NASIL ALINIR?

KiraPratik - kira depozito iade

Kira depozitosu konusu ev sahipleri ve kiracılar tarafından en merak edilen konulardan biridir. Kiraya verme ve kiralık bir ev tutma süreçleri son derece zor olabilir. Bu dönemde dikkat etmeniz gereken en önemli nokta sözleşmedir. Her şeyin açıkça yazıldığı, iki tarafın da haklarının korunduğu bir sözleşmeye imza atmalısınız. Ödemelerin tutarı, nereye ödeneceği, hangi durumlarda ödeme yapılmayacağı gibi detayları anladığınızdan emin olmalısınız. Ev sahibi kiracının ödediği depozitoyu geri vermediğinde anlaşmazlık oluşacaktır. Zaman zaman tartışmalara neden olan bu konuda bir takım noktalara dikkat ederek hakkınızı arayabilirsiniz. Anlaşmazlık durumunda kanıt sunabilmek için yaptığınız her ödemenin belgesini saklamalısınız. Evi teslim aldığınızda fotoğraf çekerek de daha sonra kanıt olarak kullanabilirsiniz. Örneğin evin boyasında herhangi bir sorun varsa daha sonra sizden hak talep edilmemesi için fotoğraflayabilirsiniz.

Kira Depozitosu Nedir?

Depozito mülk sahibinin evini güvence altına almak için potansiyel kiracıdan talep ettiği bedeldir. Teminat bedeli olarak da adlandırılan bu değeri almak isteyen ev sahibi bir aylık kira ile üç aylık kira arasında bir rakam talep edebilir. Borçlar Kanunu tarafından ne şekilde alınacağı kararlaştırılan depozito iki tarafın da haklarını korumayı amaçlamaktadır. Ancak madde ne kadar açık olsa da zaman zaman taraflar arasında anlaşmazlık meydana gelebilir.

Depozito kira sözleşmesi imzalanmadan önce ya da sonra ödenebilir. Daha sonra şartlarda değişiklik yapılabileceğinden sözleşme imzalandıktan sonra ödenmesi daha mantıklıdır. Ödenecek bedel sözleşmede belirtilen banka hesabına yatırılmalıdır. Ödeme yaptıktan sonra fiş ya da mail olarak makbuz alınarak saklanmalıdır. İleride depozito bedeli ya da başka bir konuda anlaşmazlık yaşanırsa saklanan belge kanıt olarak sunulabilir.

Sözleşmeye Eklenecek Depozito Maddesi Nasıl Olmalıdır?

Evden taşınacağınız sırada kira depozitosunu geri almak konusunda sıkıntı yaşamamak istiyorsanız sözleşmeye depozito hakkında bir madde ekletmelisiniz. Ne kadar depozito ödeneceği bilgisini rakamla ve yazıyla mutlaka belirtmelisiniz. Detaylara açık bir şekilde yer vermeniz iki tarafın da memnun kalmasını sağlayacaktır.

Depozito maddesini hazırlarken iade şartlarını da göz önünde bulundurmalısınız. Hangi durumlarda depozitodan kesinti olabileceğini ya da geri vermeme şartlarını açıkça belirtmelisiniz. Kira depozitosu maddesini ne kadar fazla detaylandırırsanız o kadar iyi olacaktır. Örneğin ev eşyalı olarak kiraya veriliyorsa yine öyle alınacağı yoksa depozitondan kesinti yapılacağı bilgisine yer verebilirsiniz. Bu tarz detaylara yer vermeniz kiracının evi nasıl teslim edeceğini bilmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca mülk sahibi ve kiracı haklarını resmi olarak belirttiğinde aralarında anlaşmazlık olduğunda kolaylık sağlayacaktır. Bu sayede orta noktayı bulmak çok daha kolay hale gelecektir.

Kira Depozitosu Ne Zaman Geri Alınır?

Kira depozitosu taraflar arasındaki sözleşme sona erdiğinde geri ödenir. Elden ödeme yapıldıysa makbuzda yazan bedel kiracıya yine elden verilir. Depozito bankaya yatırılmışsa kiracının hesabına aktarma yapılabilir. Geri ödeme sırasında önemli olan depozitonun iade edilmesine iki tarafın da rızasının olmasıdır. Bunun yanı sıra taraflar arasında kesinleşmiş bir icra takibi ya da mahkeme kararı bulunmamalıdır. Kira sözleşmesi sona erdikten sonraki üç ay içerisinde mülk sahibi kiracıya karşı sözleşme ihlali ile ilgili bir dava açmamış ya da icra takibi başlattığını bankaya bildirdiyse banka depozitoyu iade etmeyecektir.

Ev sahipleri ve kiracılar depozito hakkında tüm detayları bilmek ister. İki tarafı da ilgilendiren bir mesele olduğu için bu konuda güncel kararları takip etmelisiniz. Mevzuatta yapılan değişiklikler ve etkileri daha sonra öğrenildiğinde taraflar arasında anlaşmazlıklar olabilir. Örneğin daha önce kira depozito bedelini elden teslim almak mümkünken artık bankaya yatırılması gerekir. Güncel kararlar takip edilmediğinde iki taraf aynı şekilde hareket etmeyecektir. Ayrıca sözleşme öncesinde depozito kanunu da iyice okumanızı öneririz. Bu sayede kanuna uygun olarak bir madde oluşturabilir, herhangi bir olumsuzluk yaşandığında haklarını bilerek adım atabilirsiniz.

Hangi Durumlarda Kira Depozitosu Geri Ödenmez?

Mülk sahibi evde onarılması gereken bir sorun olduğunu tespit ederse depozitodan kesinti yapmak isteyebilir. Bu durumda arıza bedeli hesaplanarak depozitodan düşülür. Depozitodan kesinti olmasın istiyorsanız arızayı kendiniz de giderebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken şey evi sözleşme şartlarına uygun olarak teslim etmektir. Arıza bedeli kesintisi yapılacaksa kiracı ev sahibinden fatura talep edebilir. Faturayla arıza bedelinin kanıtlanması iki taraf için de daha iyidir. Ev sahibi arıza bedelinin üzerinde bir değer talep ediyorsa itiraz hakkınız vardır.

Kiracı ve ev sahibinin kendi aralarında anlaştığı durumlarda da depozito bedeli ödenmeyebilir. Örneğin üç aylık depozito almış bir ev sahibi kiracı evden çıkmadan önceki üç aylık süreçte kira almayabilir. Bu durum sözleşme şartlarında yazmadığı için iki tarafın da birbirine güvenmesi gerekir. Ev sahibi kirayı almadığı halde kiracı depozitoyu geri isterse anlaşmazlık meydana gelebilir. Kiracının ödeme yapmadığına dair banka hesap delilleri sunularak bu anlaşmazlık giderilebilir. Ancak böyle durumlarla karşılaşmamak için sözleşme şartlarına göre hareket etmenizi tavsiye ederiz.

Ev Sahibi Depozitoyu Geri Vermiyor, Ne Yapmalıyım?

Depozito konusu mülk sahipleri ve kiracılar arasında sözleşme öncesinde netleştirilmesi gereken bir konudur. Tutulmak istenen evin depozito bedeli yüksekse, ödenecek bedelin son anda öğrenilmesi kiracıların zor durumda kalmasına neden olacaktır. Depozito bedelinde kiracılara kolaylık sağlanması evin tercih edilme oranını arttırır. Evin durumu iyiyse ve sağlam demirbaşlara sahipse depozito bedelini çok düşük tutmamanızı öneririz.

Evi teslim aldığınız şekilde bırakıyor olmanıza rağmen ev sahibi depozitoyu geri vermek istemeyebilir. Bu durumda ev sahibinize sözleşme şartlarını hatırlatmanız gerekir. Ancak yine de uzlaşma sağlayamıyorsanız depozito iade davası açabilirsiniz. Devlet tarafından size verilen bu hak depozitoyu geri almanıza yardımcı olacaktır. Davayı kazanmak için yapmanız gereken evi aldığınız gibi teslim ettiğinizi kanıtlamaktır. Ev sahibinin depozitoyu ödememek için haklı bir sebebi varsa ve bunu kanıtlarsa depozitonun tamamını ya da bir kısmını geri alamayabilirsiniz. Davayı kazanmanız durumunda ev sahibi depozitoyu kesinlikle geri ödemek zorundadır.

Depozito İadesi Güncel Kur Üzerinden Hesaplanır Mı?

Depozito ödeyen birçok kişi daha sonra geri aldığı bedelin enflasyon şartlarında değer kaybettiğini savunur. Ancak kira depozitosu enflasyon değerine göre hesaplanmamaktadır. Bankaya yatırdığınız bedel neyse evden iki ya da üç yıl sonra da çıksanız alacağınız bedel odur. Dolar ve euro cinsinden kira ödemesi yapanlar için de durum aynıdır. 3000 dolar depozito ödeyen bir kiracının dolar düşse bile geri alacağı bedel o kadardır.

Ev sahibinin mağdur olmaması için evden taşınmadan önce haber vermeniz gerekir. Bu sayede depozito miktarını hazırlamak ve yeni kiracı bulmak için vakit olacaktır. Geçerlilik süresi biten ya da yenilenmek istenen sözleşmelerde ev sahibi mülkte oturmaya devam edip etmeyeceğinizi soracaktır. Eğer başka bir yere taşınmak istiyorsanız yenileme yapmadan bildirmeniz önemlidir. Bunun yanı sıra sözleşmeyi zamanından önce de fes edebilirsiniz. Tüm bunları yaparken ev sahibinizle iyi bir şekilde anlaşmanız depozitoyu geri almanızı da kolaylaştıracaktır. Mülk sahibi ve kiracının birbirlerini düşünerek hareket etmesi iki tarafın da mağdur olmadan sözleşmeyi bitirmesini sağlayacaktır.

Benzer yazılar