KİRA DEPOZİTOSU HAKKINDA HERŞEY

KiraPratik - depozito kirapratik

Depozito kavramını en kısa şekilde anlatmak gerekirse güvence denebilir. Mülk kiralayacak kişilerin karşısına mutlaka çıkan bu kavramın ne olduğunu, nasıl ödendiğini ve nelere dikkat edilmesi gerektiğinin bilinmesi gerekir. Kira sözleşmesi imzalamadan önce tüm bu detayları bilirseniz kandırılmanız mümkün olmayacaktır.

Ev kiralama sırasında karşınıza bir sürü prosedür çıkacaktır. Uymanız gereken tüm kurallar ve haklarınız kira sözleşmesiyle belirlenecektir. İyi bir sözleşme her iki tarafı da mağdur etmeyecek şekilde hazırlanmalıdır. Maddelerin her biri açık bir şekilde detaylandırılmalıdır. Sözleşmede olmazsa olmaz maddelere ekstra dikkat edilmelidir. Depozito maddesi de bunlardan biridir. Kiracı ve mülk sahibinin yararına olan depozito yönetimi en iyi şekilde yapılmalıdır. Depozito maddesinin uygulanması sırasında problem çıkmaması için her iki tarafta üzerine düşeni yapmalıdır.

Kira Depozitosu Nedir?

Kira depozitosu, para ya da kıymetli evrak cinsinden söz konusu mülkün zarar görmeyeceğine dair verilen güvence teminatına denir. Depozito kiralama işlemlerine başlamadan önce verilir. Ödenecek miktar kiradan bağımsızdır. Kiracı evde kalmaya devam ettiği sürece geri verilmez. Ancak kiracı sözleşme şartlarına göre evden çıkarken geri ödeme alabilir.

Teminat olması amacıyla verilmiş parayı geri almak sanıldığı kadar kolay olmayabilir. Kiracıların mağduriyet yaşamaması için birtakım düzenlemelerle hakları koruma altına alınmıştır. Bu haklardan yararlanabilmek için kira sözleşmesinde “teminat bedeli” ya da “depozito” olarak belirtilen bir madde yer alması gerekir. Bu maddede depozitonun miktarı, hangi şartlarda geri ödeneceği ya da ödenmeyeceği ve hangi bankaya ödeneceği gibi detaylara yer verilir. Sözleşme imzalamadan önce bu maddeye detaylı bir şekilde yer verildiğinden ve sizin haklarınızı ihlal etmediğinden emin olmalısınız.

Kira Depozito Ücreti Ne Kadardır?

Kiracıların en merak ettiği sorulardan biri de depozito ücretinin ne kadar olduğudur. Bu sorunun cevaplanması için ilgili kanuna bakmak yeterlidir. Depozito ücretinin ne kadar olacağı ile ilgili detaylar Borçlar Kanunu ile belirlenmiştir. Bu kurala göre ev sahibi kiracıdan kira bedeli ile orantılı bir rakam talep edebilir. Dikkat etmesi gereken şey en fazla 3 aylık kira bedeli isteyebileceğidir. Devlet her iki tarafın da mağdur olmaması için daha fazlasına izin vermemektedir. Bundan daha az bir bedel istemek ise ev sahibinin insitiyafindedir. Ancak daha fazlasını istemesi söz konusu değildir. Örneğin aylık 1500 kira ödeyecekseniz sizden istenecek depozito bedeli en fazla 4500 TL olmalıdır. Bunun üzerinde bir rakam isteniyorsa ev sahibine kanunu hatırlatabilirsiniz.

Mülk sahiplerinin birçoğu depozitosu olarak bir ya da iki aylık kira bedeli istemeyi uygun görür. Ancak evde yer alan demirbaşların bedeline göre üç kira bedeli de istenebilir. Kiralamak istediğiniz mülkü görmeye gittiğinizde istenen bedel size bildirilecektir.

Kira Depozito Ücreti Nasıl Ödenir?

Kira depozitosu mülk sahibine elden ödenmeyip kiracı adına bankaya yatırılmalıdır. İstenen miktar tek seferde ödenebileceği gibi taksitle de ödenebilir. Ödemenin nasıl olacağı mülk sahibi ile konuşulmalıdır. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken şey yaptığınız ödemeyi belgelendirmenizdir. Bu sayede daha sonra herhangi olumsuz bir durum olduğunda resmi belgenizle kanıt sunabilirsiniz. Daha sonra mağduriyet yaşamamak için elden kira isteyen kişilere itibar etmemenizi öneririz. Ayrıca ödemenizi yaptıktan sonra dekontunuzu saklamalısınız. Mobil bankacılık kullanarak ödeme yaptıysanız dekontu mail adresinize göndermeniz yeterli olacaktır.

Verilen Kira Depozitosu Nasıl Geri Alınır?

Verilen depozitonun geri alınabilmesi için birçok yol olsa da en doğrusu taşınmadan önce ev sahibine haber vermektir. Ev sahibinin yapması gereken de sözleşme şartları bittiği için depozitoyu geri vermektir. Ancak bazı durumlar sözleşmeyi imzalayanlar arasında anlaşmazlık çıkabilir. Anlaşılamadığında önce orta yol bulmaya çalışmak gerekir. Ancak bu mümkün değilse kanunlara göre hareket etmek gerekir.

Ödenen miktarı geri almak için mülk sahibine evden taşınılacağı bilgisinin verilmesi yeterli olacaktır. Bunun yanı sıra kira sözleşmesini imzalayan iki tarafın da rızası varsa banka tarafından geri ödeme alınabilir. Bu şekilde ödeme yapılması için icra takibinin ya da kesinleşmiş mahkeme kararının olması gerekir. İşleri karmaşık hale getirmemek adına mülk sahibi ve kiracı birbirleriyle iyi anlaşmalıdır.

Kira Depozitosu Eksik Verilebilir Mi?

Mülke ya da içerisinde yer alan demirbaşlara kiracı tarafından zarar verildiği tespit edilirse mülk sahibi depozitoyu eksik verebilir. Ne kadar eksik vereceği ise zararları gidermek için kullanacağı miktara göre değişecektir. Bu aşamada mülk sahibi ve kiracı anlaşmazlık yaşarsa icra takibi devreye girecektir. Örneğin kiracı sözleşmede yer alan maddelere uyduğu ve söz konusu mülke zarar vermediği halde depozitosunu eksiksiz geri alamıyor olabilir. Bu durumda yasal süreci başlatarak hakkını arayabilir. Mülk sahibi ve kiracı arasındaki anlaşmazlık yetkili birimler tarafından incelenecektir. Alınan karar göre kiracı depozitosundaki eksik miktarı geri alabilir.

Bu konuda bir diğer dikkat çeken detay da mülk sahibi kira sözleşmesi sona erdikten sonraki 3 ay içerisinde kiracıya karşı sözleşme ihlaliyle ilgili dava açmışsa ya da icra a da iflas yoluna başvurmuşsa ve bunu bankaya bildirmemişse durumun değişeceğidir. Bu durumda banka kiracının istediği üzerine alınan güvenceyi mülk sahibine geri vermek zorundadır.

Ne Zaman Depozitonun Geri Verilmesine Gerek Yoktur?

Kira depozitosu talep edilmesinin amacı mülk sahibinden güvence almaktır. Bazı durumlarda mülk sahibine ödenen depozitonun kiracıya geri verilmesine gerek yoktur. Kiracı mülke ya da içerisindeki demirbaşlara zarar verirse depozitosunu geri alamaz ya da ödediği miktardan tamir bedeli çıkarılarak geri alır. Kiracının evden çıkacağı sırada kira borcu olabilir. Bu durumda borcunu ödeyene kadar teminat olarak depozitosunu geri alamaz. Kiracının evden taşınacağı sırada kira borcu yoksa bile ödemediği fatura ya da aidat gibi giderleri olabilir. Bunları ödemediği sürece depozito bedelini geri alması mümkün değildir.

Mülk sahibi kiracı taşınmadan önce depozito bedeli kadarlık kirayı ödememesini isteyebilir. Bu durumda kira alınmayacağı için depozito geri ödenmez. Ancak herhangi bir anlaşmazlık durumunda kiracı mağdur olabileceği için böyle bir anlaşma yapmamanızı öneririz.

Evi Teslim Aldığı Gibi Bırakmayan Kiracıya Ne Olur?

Kiracı ve mülk sahibi arasında kira sözleşmesi imzalanır. Sözleşme şartlarında depozitodan hangi durumlarda kesinti yapılabileceği yazacaktır. Kiraladığınız evden ayrılırken size teslim edilen şekilde bırakmanız gerekir. Aksi takdirde sözleşme şartlarına uygun davranmadığınız için sıkıntı yaşayabilirsiniz. Örneğin siz evi yeni boyanmış bir şekilde teslim adıysanız ancak teslim ederken boyada yıpranmalar olduğu fark edilirse ev sahibi size bir takım yaptırımlar uygulayabilir. Bu durumda depozito bedelinden boyatma ücretini çıkararak size eksik ödeme yapma hakkı olacaktır. Sıkıntı yaşamamak adına evden çıkmadan önce boyanmasını sağlayabilirsiniz.

Depozitoyu Geri Ödemekte Direnen Ev Sahibine Ne Yapılabilir?

Kiracı ve ev sahibi arasındaki ilişki tarafların birbirlerine anlayış göstermeleriyle sorunsuz geçecektir. Olası bir problemde her iki tarafında zarar görmemesi için her şeyi usulüne uygun olarak yapmanızı öneririz. Sözleşme şartlarına uyulduğu sürece herhangi bir sıkıntı olmayacaktır. Ancak taraflardan biri zorluk çıkardığı zaman gerekli yaptırımlar uygulanmasını talep edebilirsiniz. Haksız yere olumsuz bir durumla karşılaşırsanız belgelerle kanıt sunabilirsiniz. İnceleme sonunda haklı bulunacağınız için mağduriyetiniz giderilecektir. Depozitoyu ödememekte direnen ev sahibinize karşı dava açma hakkınız vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer yazılar