KİRA SÖZLEŞMESİ YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN 6 MADDE

KiraPratik - kira sozlesmesi ornegi
Businessman showing his partner where to sign the contract

Kira Sözleşmesi Örneği İçin Buraya Tıklayınız..

Kira sözleşmesi mülk sahibi ve kiracı arasındaki şartların yazılı olduğu resmi bir belgedir. Türk Borçlar Kanunu’nun 299.maddesinde kira sözleşmesinin ne anlama geldiği tanımlanmıştır. Mülklerini kiraya verecek kişiler aralarında sözleşme yaparak şartları resmileştirmelidir.

Her iki tarafta sözleşme şartlarına uymakla yükümlüdür. Taraflar arasında anlaşmazlık çıktığında resmi makamlara başvurulabilir. Hatalı görülen taraf için yaptırım uygulanacaktır. Bu nedenle sözleşmede yer alan maddeler konusunda dikkatli olmanız gerekir. Ucu açık ve ne istendiği anlaşılmayan, karmaşık kira sözleşmelerinden uzak durmalısınız. Böyle bir sözleşme önünüze geldiğinde imzalamama hakkınız vardır. Kira sözleşmesi yapmadan önce sözleşmenin nasıl hazırlanacağı ve hangi bölümlerden oluşacağını bilmelisiniz. Bu sayede hazırlanan sözleşmede farklı konulardaki maddelerin hangi bölümde olacağını bilirsiniz.

Kira Sözleşmesi Nasıl Hazırlanır?

Kira sözleşmesi hazır örnekler üzerinden size uyarlanarak hazırlanabilir. İçerisine istediğiniz maddeler ve koşullar eklenebilir. Kira sözleşmesi kiralama bilgileri, söz konusu mülkte yer alan demirbaşlar ve genel koşullar bölümlerinden oluşmaktadır. Kiralama bilgileri kısmına mülkün cinsi, adresi ve sahibinin iletişim bilgileri eklenir. Bunun yanı sıra kiralama sürecinin başlangıç ve bitiş tarihi ile kira bedeli de bu bölüme eklenir. Söz konusu mülkte yer alan demirbaşlar bölümüne evde bulunan tüm eşyalar eklenir. Abonelik sayaçları ve posta kutusu gibi eşyalar da mutlaka belirtilmelidir. Genel koşullar bölümü kapsamlı olarak oluşturulur. Burada mülk sahibinin tüm talepleri yer alır. Buna ek olarak kiranın yatırılacağı banka hesabı ve arıza durumlarında neler yapılacağı gibi detaylar eklenir.

Her iki tarafın da mağduriyet yaşamaması için kira sözleşmesi yapılırken bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir. İlk defa sözleşme yapmıyorsanız dikkat etmeniz gerekenler hakkında bilgili olabilirsiniz. Ancak yine de bu noktaların size hatırlatılması daha sağlam adımlar atmanızı sağlayacaktır. Kira sözleşmesi yaparken dikkat edilmesi gerekenleri bilmeniz sözleşmeyi kendiniz oluşturuyorsanız çok işinize yarayacaktır. Sözleşmeyi hazırladıktan sonra maddeleri dikkate alarak kontrol yapabilirsiniz.

1. Kira Sözleşmesi ile Tapuda Yazan Bilgiler Aynı Olmalıdır

Kira sözleşmesi sözlü olarak yaptığınız anlaşma şartlarının yazılı olarak ifade edildiği belgedir. Sözleşmede yazan her bir madde sizi hukuki bir yükümlülük altına sokacağından imzalamadan önce tüm şartları gözden geçirmelisiniz. Bunun için profesyonel yardım alabilirsiniz. Eksik görülen yerler varsa eklemeler yapılmasını talep edebilirsiniz. Sözleşme imzalandıktan sonra taraflara birer nüsha verilmektedir. Böylece herhangi bir anlaşmazlık durumunda karşı tarafa sözleşme şartlarını hatırlatabilirsiniz. Orta yol bulamadığınız durumlarda sözleşme maddelerine göre karar verebilirsiniz.

Kira sözleşmesinde her iki tarafın haklarını da koruyacak şartlara yer verilmesi gerekir. Sözleşme yaparken dikkat etmeniz gereken ilk şey tapu bilgilerinin doğru olup olmadığıdır. Kiracılar için tapuda yazan bilgilerle kiralanan yer bilgilerinin eşleşmesi gerekir. Sözleşme tapu sahibi ya da onun vekâlet verdiği kişi ile yapılmalıdır. Uyuşma olmazsa kiracılar mağduriyet yaşayabilir. Bir mülk kiralamaya karar verdiğinizde önünüze getirilen sözleşme sahte olabilir. Bu durumda ödediğiniz depozito boşa gidecektir. Ayrıca siz mülke yerleştikten sonra gerçek sahibi gelerek çıkmanızı isteyebilir. Tüm bu olumsuz durumların yaşanmaması için mülk sahibi ile sözleşme yaptığınızdan emin olmalısınız.

2. Kira Sözleşmesinin Ne Kadar Süreyle Geçerli Olduğu Belirtilmelidir

Kira sözleşmesinde anlaşmanın ne zamana kadar geçerli olduğu bilgisine yer verilmelidir. Eğer mülk sahibi kiracılardan memnun değilse sözleşme bitiminde yeni kiracılar bulabilir. Ancak kiracılardan memnunsa sözleşme bitimine yakın bir zamanda yenileme yapılıp yapılmayacağına karar verilebilir. Yenileme sırasında kirada artış olacaksa mutlaka belirtilmelidir.

Ödemelerini düzenli olarak zamanında yapan kiracılar için sözleşmenin kendiliğinden uzadığı bilinmelidir. Böyle bir kiracı sözleşme üzerinde yer alan süreye bağımlı değildir. 10 yıla kadar uzayan sürelerde mülk sahibinin kiracı istediği zaman çıkaramayacağı göz önünde bulundurulmalıdır.

3. Kira Bedeli ve Ödeme Zamanı Net Olmalıdır

Kira sözleşmesinde yazan maddeler son derece anlaşılır olmalıdır. Kira takibi yapılabilmesi için ödeme zamanı net bir şekilde belirtilmelidir. Sözleşmede yazan kira ödeme bedeli sözleşme sonuna kadar geçerli olmalıdır. Artış yapılmak istendiğinde ne kadarlık kira zam oranı eklenebileceği kiracıyla paylaşılmalıdır. Kira bedeline KDV dâhil olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Eğer dâhil değilse ödeyeceğiniz kira bedeli sizin hesapladığınızdan daha fazla olacaktır. Bunun yanı sıra sözleşmede paranın yatacağı banka hesap bilgilerine yer verilmesine dikkat etmelisiniz. Kredi kartı ile kira ödemesi yapılacaksa mutlaka belirtilmesini istemelisiniz

Elden kira almaktan ve ödemekten kaçınmalısınız. Elden kira ödemesi yaptığınızda resmi olarak ispat edemeyeceğiniz için daha sonra mağdur olabilirsiniz. Siz kiramı ödedim zannederken birikmiş kira borcunuz çıkabilir. 500 TL ve üzerindeki kira tahsilatının banka kanalları veya PTT üzerinden yapılması zorunlu olduğu için kiracılardan ödemeyi buradan yapabilirsiniz.

4. Faturaları Kimin Ödeyeceği Belirlenmelidir

Kirada kalınan süre boyunca faturaları kimin ödeyeceği önemli bir noktadır. Kiracı en baştan kira bedeline faturaların dâhil olup olmadığını bilmelidir. Kira sözleşmesi imzalanmadan önce su, elektrik ve doğalgaz faturalarını ödeyecek taraf belirlenmelidir. Bazı evler için kirala bedeline internette dahil olmak üzere tüm faturalar dahildir. Bu durumda sözleşme imzalandıktan sonra kiracının faturaları üzerine alması gerekmez. Ancak faturaları kiracı ödeyecekse önceden bilmeli ve sözleşme imzaladıktan sonra kendi üzerine almalıdır. Bu sayede kiracı değişikliğine gidildiğinde ödenmeyen faturaların kime ait olduğu öğrenilerek ödeme yapılması istenebilir. Bununla bir sonraki kiracının ve mülk sahibinin mağdur olmaması sağlanır.

Kira sözleşmesinde eksik bırakılan her bir nokta mülk sahibi ve kiracı için ileride probleme neden olabilir. Örneğin sözleşmenin bitiş tarihini yazmak unutulursa sonradan belirlenenden daha ileriki bir tarih yazılabilir. İmzalar atıldığı için geri dönüşü de olmayacaktır. Bu nedenle sözleşme oluşturulurken açık bir kapı bırakılmamalıdır.

5. Aidat Miktarı ve Ne Zaman Ödeneceği Sözleşmede Yazmalıdır

Kiralanan mülk bir site ya da apartman içerisinde olabilir. Bu durumda aylık ya da birkaç ayda bir aidat ücreti ödenmesi istenebilir. Aidatın temel amacı mülkün bulunduğu alanın bakımının ve temizliğinin yapılmasını sağlamaktır. Oturulan yerin daha iyi hale gelmesi için belirlenen aidat tutarının her bir birey tarafından ödenmesi gerekir. Kira sözleşmesinde aidatın ne kadar olacağı ve hangi aralıklarla istendiğine yer verilmelidir. Sözleşmede böyle bir madde yer almıyorsa kiracıdan aidat ödemesinin istenemeyeceği bilinmelidir.

Anlaşmanın geçerli olması için kiracı ve mülk sahibi kira sözleşmesinin her sayfasını imzalamalıdır. Ancak böyle ileride doğabilecek sorunlarda sözleşmeye başvurulabilir. İmzasız belgelerin kanun önünde hükmü olmayacağını bilmek gerekir.

6. Kiraya Verilecek Mülkte Demirbaş Tespiti Yapılmalıdır

Mülk sahibi gayrimenkulünü eşyalı olarak kiraya verebilir. Bu durumda demirbaş tespiti yapılmalıdır. Eşyaların her biri fotoğraflarıyla birlikte kayıt altına alınmalıdır. Bu sayede sözleşme bitiminde eksik eşyalar olursa tespit edilebilir. Eşyalardan birinde arıza meydana geldiğinde hangi tarafın yaptıracağı bilgisi net olmalıdır. Eğer kiracı tamir ettirecekse arıza bedeli aylık kira ücretinden düşürülmelidir. Bu aşamada kiracı evi teslim aldığı sırada demirbaşları incelemelidir. Çünkü daha sonra ev sahibi eşyalarda arıza meydana getirdiğinizi söyleyerek sizden tamir ettirmenizi isteyebilir. Bu gibi olumsuz durumlarla karşılaşmamak için sözleşme imzalamadan önce demirbaşlarının her birinin ne durumda olduğunu kontrol etmelisiniz.

Benzer yazılar