KİRA SÖZLEŞMESİ

Kira Sözleşmesi Örneği İçin Buraya Tıklayınız..

Türk Borçlar Kanunu’nun 299. Maddesi uyarınca, kira sözleşmesi, “Kiraya verenin, bir şeyin kullanılmasını veya kullanmayla birlikte ondan yararlanılmasını kiracıya bırakmayı, kiracının da buna karşılık kararlaştırılan kira bedelini ödemeyi üstlendiği sözleşmedir.” olarak ifade edilmektedir. Buna göre, kira sözleşmesi, mülk sahibi ile kiracı arasındaki koşullar ile birlikte, kiralanan mülke dair genel bilgileri ( demirbaş vb. ) de ihtiva etmektedir.

Kira sözleşmesi örnekleri, eski alışkanlıklardan süre geldiği şekilde kırtasiye ve benzeri satış noktalarından edinilebileceği gibi, internet kanalıyla da pek çok web sitesinden de hazır şekilde bulunabilmektedir. Ülkemizde genellikle mülk sahipleri tarafından hazırlanan kira sözleşmesinde doldurulması gereken bilgiler şu şekilde özetlenebilir;

  1. Kiralanacak mülke dair bilgiler ve sözleşme üzerindeki finansal koşullar
  2. Kiralanan mülkte var olan demirbaşlar
  3. Genel ve özel koşullar

Kira sözleşmesini doldurma sırasında yukarıda sıralanan her bir madde için gereken bilgiler tam eksiksiz olarak doldurulmalı ve karşılıklı kontrol ve onayın ardından imza altına alınmalıdır. Sözleşme 2 nüsha olarak düzenlenerek, bir adedi mülk sahibine diğer örneği ise kiracıya teslim edilmelidir.

İster işyeri ister ev kiralamalarınızda kullanabileceğiniz örnek kira sözleşmemizi istediğiniz yerden istediğiniz zaman bilgisayarınıza indirerek ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

İlgili İçerikler