KİRALIK EV İÇİN ALINAN DEPOZİTO BEDELİ ZARARI KARŞILAMIYORSA NE YAPILIR?

KiraPratik - 60919dee47b14.image

Normal şartlarda kiralık ev için alınan depozito bedeli zararı karşılayacak kadardır. Ancak kiracının eve verdiği hasar büyükse bu durumda zararı depozitoyla gidermek mümkün olmayacaktır. Böyle bir durumla karşılaştığınızda nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini bilirseniz mağdur olmadan sorunu halledebilirsiniz. Bunun için kira depozitosu hakkında detaylı bilgiye sahip olmalı ve kanunda yapılan değişiklikleri yakından takip etmelisiniz. Böylece sözleşme şartlarının detayları konusunda önerilerde bulunabilirsiniz.

Kira sözleşmesi ev sahibine ve kiracıya bir takım sorumluluklar yükler. Bunlardan biri de depozitodur. Anlaşma imzalandıktan sonra her iki tarafın da şartlara uyması gerekir. Sözleşmeye aykırı durumlar olduğunda anlaşmazlık meydana gelecektir.  Anlaşmazlıkların giderilmesinde iki tarafın da anlaşmaya meyilli olması süreci kolaylaştıracaktır. Ancak tam tersi bir durumda yıpratıcı ve zorlu bir süreç başlayabilir. Süreci en iyi şekilde yönetmek için ilgili makamlara başvurularak sonuçlanması beklenebilir.

Kira Depozitosu Nedir? Neden Ödenmesi Gerekir?

Kira depozitosu mülk sahibi ve kiracı arasındaki ilişkinin güvene dayalı olması için alınan bedeldir. Güvence bedeli ya da teminat olarak da adlandırılan bu bedel kira sözleşmesinde de yer alır. Taraflar arasında yanlış anlaşılmalar olmaması için bu madde yeterince detaylandırılmalıdır.

Depozitonun geri alınabilmesi için kiracının bir takım şartları sağlaması gerekir. Sözleşme şartlarını ihlal eden bir kiracının depozitosunu eksiksiz alması mümkün olmayacaktır. Bu nedenle imzalan kira sözleşmesi şartlarına dikkat edilmelidir.  Eksik görülen yerler varsa imzalamadan önce düzeltilmesi istenmelidir. Her iki tarafta şartları kabullendiğinde imzalama aşamasına geçilebilir.

Kira sözleşmesi senede bir defa yenilenmek zorundadır. Bu sırada sözleşme maddelerinde de değişiklikler yapılabilir. Değişiklik yapılması zorunlu değildir, ancak yapılacaksa kiracının mutlaka bilgilendirilmesi gerekir.  Depozito bedelini geri almak kiracının hakkıdır. Ev sahibi bu konuda bir sıkıntı çıkarıyorsa icra takibi başlatılabilir. Mahkeme ev sahibinin kanuna uygun davranmasını sağlayarak kiracının mağduriyetini giderecektir.

Depozito Öderken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Depozito öderken belirli noktalara dikkat edilmesi sözleşme süresi boyunca mağdur olmamayı sağlayacaktır. Devletin kanunlarla sınırlarını çizdiği kira depozitosunun detayları sözleşme imzalanmadan önce konuşulur. İki tarafın da razı olduğu bir bedel ve ödeme yöntemi belirlenmelidir. Halk arasında ödemeyi elden teslim almak isteyen ev sahipleri olsa da kanun gereği ödemenin banka hesabına yatırılması gerekir. Bu banka hesabı kiracının üzerine açılmalı ve Iban ya da banka hesap numarası sözleşmeye eklenmelidir.

Kira depozitosu parayla ödenebileceği gibi teminat da gösterilebilir. Kiracının teminat gösterebilmesi için ev sahibinin bunu kabul etmesi gerekir. Bankaya yatırılan güvence kiracının icra takibi olması durumunda da ev sahibi için korunmaya devam eder.

Ödenen Kira Depozitosu Ne Zaman Geri Alınır?

Kira depozitosu mülk sahibi ve kiracı arasındaki sözleşme sona erdikten sonra ödenir. 3 ay içerisinde kiracıya geri verilmesi gerekir. İkili arasında herhangi bir sorun yoksa ev sahibi ödeme yapılmasını onaylar ve kiracı kısa sürede ödemesini alır.  Ancak geri ödemenin yapılabilmesi için kiracı ve mülk sahibi arasında icra takibi olmaması gerekir. İcra takibi davası kiracı sözleşme şartlarını ihlal ettiğinde, depozitoyu almayı hak etmediği halde almak için ısrar etmesi halinde açılır.

Sözleşme bitiminden sonraki üç ay içerisinde açılan davalar anlaşmazlığa delildir. Bu durumda kira depozito bedeli bankada kalmaya devam edecektir. Ödemenin geri alınması için şartların yerine getirilerek anlaşmazlığın giderildiği mahkemeye sunulmalıdır. Mahkeme izin verdikten sonra ödeme geri alınabilir. Depozito konusu taraflar arasında en çok anlaşmazlığa neden olan konulardan biridir. Herhangi bir anlaşmazlık durumunda sözleşmenizi hazırlayan kişiden yardım alabilirsiniz. İlk etapta bunu yapmanız işe yarayabilir. Ancak sorun yine de halledilmezse ilgili makamlara başvurulabilir.

Kiralık Evdeki Depozito Ne Zaman Zararı Karşılamaz?

Depozito bedeli belirlenirken mülkte meydana gelen herhangi bir arızayı karşılaması amaçlanır. Güvence olarak alınan bedel ev sahibinin haklarını korumayı sağlar. Ancak evden çıkmadan önce demirbaşlarda zarar meydana gelmesi, ödenmemiş faturalar bırakılması gibi durumlar söz konusu olduğunda alınan depozito zararı karşılamayabilir. Depozito bedeli bir aylık kira bedeliyle üç aylık kira bedeli arasında bir rakam olmalıdır. Bedelin bu sınırlarda olması ve ev sahibinin bedeli az tutması zararın karşılanmamasına bir başka nedendir.

Depozito bedelini eksiksiz bir şekilde geri almak isteyen bir kiracı evi özenli kullanmaya özen göstermelidir. Özellikle fırın, davlumbaz, ocak ve buzdolabı gibi mutfak eşyalarında meydana gelen arızaların bedeli yüksek olacaktır. Bu durumda verilen kira depozito bedeli zararı karşılamaya yetmeyecektir. Böyle bir durumla karşılaşan ev sahibi depozitoya ek olarak arıza bedeli talep edebilir. Sözleşme şartlarına aykırı bir durum olan arızaları kiracı da giderebilir. Böylece arıza olmamış gibi depozito bedelinde herhangi bir eksilme olmayacaktır.

Kiralık Evdeki Depozito Zararı Karşılamıyorsa Ne Yapılmalıdır?

Kiralık ev için alınan depozito zararı karşılamıyorsa bu durumda sözleşme maddelerine bakılmalıdır. Sözleşme şartlarında kiracının evde neden olduğu her türlü zararı ödemekle yükümlü olduğu ibaresi vardır. Alınan depozitonun evdeki zararı karşılamaması durumunda mağdur olmamak için sözleşmeye ev sahibinin haklarını koruyacak bir madde eklenmelidir. Ancak bu sözleşme imzalanmadan önce yapılabilir. Sözleşme imzalandıktan sonra böyle bir nokta eksik kalmışsa kiracıya depozitoyu geri alma şartları hatırlatılmalıdır. Buna göre evdeki hasar sözleşme sona ermeden meydana geldiği için kiracının gidermesi gerekir.

Kiracının meydana getirdiği arıza ya da hasarı onarmak için depozito bedelinden fazlası gerekebilir. Evi teslim aldığı gibi bırakmak zorunda olduğundan hasarı onarma sorumluluğu da kiracıya aittir. Ancak bazı durumlarda kiracı evden bir an önce çıkmak isteyebilir. Bu durumda zararın giderilmesi için gereken bedeli ev sahibine ödemesi beklenir. Doğru olan bu olsa  da bazı kiracıların düşüncesiz davranabileceği unutulmamalıdır.

Kiracıya sözleşme şartları hatırlatıldığı halde yine de orta yol bulmaya yanaşmıyorsa dava açılabilir. Bunun için hasarın ne olduğu, nasıl giderileceği ve depozito bedelinin yetersizliği belgelerle sunulur. Böyle bir davada kiracının haklı bulunması söz konusu bile değildir. Ev sahibi haklı olarak davayı kazanacağından eksik bedeli geri alabilecektir.

Depozito için Dava Açarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kiracı ve mülk sahibinden biri diğerine dava açmadan önce orta yol bulmaya çalışılmalıdır. Ancak sözleşme şartlarına uyulması konusunda uyarılsa bile taraflardan biri anlaşmaya varmıyorsa dava açılabilir. Dava süreci uzun ve zorlu geçebilir. Dava açmaya karar verildiğinde tüm deliller hazır edilmelidir. Bu konuda danışacağınız avukat gereken belgelerin hazırlanması konusunda yardımcı olacaktır. Dava süresince delillerin incelenmesi ve karar verilmesi zaman alacaktır. Ancak alınacak sonuç en mantıklı karar olacaktır. Bunun için sabırla beklemek gerekebilir.

Dava süresince gerekli belgeleri çoktan sunmuş olduğunuz için zararı onararak evi yeniden kiraya verebilirsiniz. Zararı onaracak kadar bütçeniz yoksa ilgili demirbaşı evden çıkararak kiraya verebilirsiniz. İlgili demirbaşı sözleşmeden de çıkarmanız gerekir. Demirbaş evde kalmaya devam edecekse hasarı kısaca tanımlayarak sözleşmede belirtmelisiniz. Bu sayede sözleşme bitiminde kiracı bir sürprizle karşılaşmayacaktır. Eğer ev sahibiyseniz depozitoyu elden geri vermemenizi tavsiye ederiz. Bu şekil bir ödemeyi kanıtlamanız zor olacağından kiracı sizi güvenceyi geri ödememekle suçlayabilir.

Benzer yazılar