YABANCI KİRACILARIN SÖZLEŞMESİ NASIL YAPILIR?

KiraPratik - ev turizmi konut satisi euro para

Her yıl ülkemize öğrenci, çalışan ya da göçmen olarak çok sayıda yabancı geliyor. Kısa süreli kalacak kişiler otelleri tercih etse de uzun zamanlı kalacak kişiler ev kiralamayı tercih ediyor. Peki ev sahibi olarak yabancı uyruklu kişilerle nasıl kira sözleşmesi yapacağınızı biliyor musunuz? Yabancılarla kira sözleşmesi imzalarken dikkat edilecekler ve daha fazlası içeriğimizde.

Kira Sözleşmesi Nedir?

Kira sözleşmesi, bir mülkün bir başkasına belirli bir zaman aralığında, eşyalı ya da eşyasız olarak verilmesi sırasında yapılan anlaşmadır. Genellikle 1 yıl süreli olarak imzalanır. Ancak kiracının evden çıkmak istemesi, kira bedelini ödememesi gibi durumlarda bitim tarihinden önce feshedilebilir. Bu gibi durumlar kiracıyı ve mülk sahibini zorda bırakacağından en başta şartları bilerek anlaşma yapmak gerekir. Ödeme gününden miktarına kadar tüm noktalar detaylıca konuşulursa taraflar ona uygun davranabilir.

Kira sözleşmesi yapılacak kişi Türkiye vatandaşı olabileceği gibi yabancı uyruklu biri de olabilir. Yabancılarla kira sözleşmesi imzalarken ülkemizde kayıtlı olup olmadığına dikkat etmeniz gerekir. Karşınızdaki kişi kaçak yollardan ülkemize giriş yaptıysa imzaladığı sözleşmenin bir hükmü olmayacaktır. Bundan dolayı hakkınızı aramak için yasal yollara başvurduğunuzda birçok sorunla karşılaşırsınız.

Kira Kontratı Nasıl Yapılır?

Kira kontratı, mülk sahibi ve kiracı arasında yapılan sözleşmedir. Kontrat üzerinde tapu numarası, mülk sahibi ile kiracının kimlik numarası ve isim, soy isim bilgileri yer alır. Bunlara ek olarak evin aylık ve yıllık olarak ne kadara kiralandığı, kiranın ne zaman ve ne şekilde ödeyeceği, depozito bedeli  ve demirbaşlar yazılır. Sözleşmede yazan maddeler konusunda anlaşan taraflar imzaları atabilir. Eve girerken sağlam olarak verilen demirbaşların kiracı evden ayrılırken sorunsuz olması istenir. Eğer bir sorun olursa depozito bedelinden kesilir.

Depozito evi kiralayacak kişiden güvence bedeli olarak temin edilir. Kiralama işlemi sırasında alınan bu bedeli bir ya da iki kira bedeli kadar olur. Kiracı evden çıkacağı sırada geri ödenir. Böyle bir bedeli almak kanunen yanlış değildir. Ancak bazı ev sahipleri böyle bir bedeli talep etmeden de evlerini kiralamaktadır. Depozito bedeli elden değil, bankadan ödenmelidir. Bu sayede herhangi bir anlaşmazlık olduğunda ne zaman ve ne kadar ödendiği kanıtlanabilir olur.

Yabancılar Ev Kiralayabilir Mi?

Son yıllarda ülkemize yaşamak amacıyla gelen yabancı nüfus hızla arttı. Bunun sonucunda ev sahipleri yabancılara ev kiralayabilir miyim? Yabancılara nasıl ev kiralayacağım? Gibi soruların yanıtlarını merak etmeye başladı. Mülk sahibi olarak evinizi nasıl kiralayacağınızı merak ediyorsanız içeriğimizi okumaya devam edebilirsiniz.

Yabancılar elbette ev kiralayabilir. Ancak kiralama işlemleri sırasında birtakım noktalara dikkat edilmesi gerekir. Bu sayede usulüne uygun olarak kiralama işlemi yapılacağından her iki tarafın da hakları korunur. Yabancı birinin kimlik numarasının doğruluğu, İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Yabancı Kimlik No Sorgulama sayfasından kontrol edilebilir. Eğer kiralama yapacak kişinin kimlik numarası yoksa T.C. İstanbul Valiliği sitesinden alabilir. Bunun için siteden Yabancı Kimlik No İşlemleri sayfasına girilerek başvuru yapılabilir. Kimlik numarası alındıktan sonra sözleşme imzalama aşamasına geçilebilir.

Yabancı uyruklu biriyle sözleşme yapacaksanız kira kontratına ek olarak çalışma iznini de belgeler arasına koymalısınız. Çalışma İzni Muafiyet Teyit Belgesi; Çalışma ve Sosyal Güvenlik, Ekonomi, Kültür ve Turizm ve YÖK Bakanlığı’ndan alınabilir. Elektronik ortamda temin edilen belge Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne gönderilerek de kimlik numarası alınabilir.

Yabancılar İçin Kira Sözleşmesi Hazırlarken Dikkat dilmesi Gerekenler Nelerdir?

Yabancılar için kira sözleşmesi hazırlarken belirli noktalara ekstra özen gösterilmesi gerekir. Öncelikle evinizde oturmak isteyen yabancı adayın pasaportu olup olmadığını öğrenmelisiniz. Bunun için kişiden pasaportunun fotokopisini talep edebilirsiniz. Bunun yanı sıra bulunduğunuz ilçedeki polis merkezine de gidebilirsiniz. Bu sayede kişinin ülkemize yasal olarak giriş yaptığını teyit edebilir, sabıka kaydı olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Sözleşme hazırlamadan önce bu adımları uygulamanız sürecin olağan şekilde ilerlemesine de yardımcı olacaktır. Bu adımı atlarsanız imzalanan sözleşmeyi erken feshetmekle uğraşmanız gerekebilir.  

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından biriyle kira sözleşmesi imzalarken kontrata T.C. kimlik numarası yazılır. Yabancı biriyle sözleşmesi imzalanırken ise kişinin T.C. numarası olmadığından pasaport numarası yazılır. Bunun yanı sıra pasaportun fotokopisini de eklemenizi öneririz.  Yabancılarla imzalanacak kira sözleşmesi içerisinde adres bilgilerine mutlaka yer vermelisiniz. Bunlara ek olarak kiralanacak olan mülkün ne amaçla kiralandığı ve şimdiki durumu bilgisine de yer verilmelidir. Sözleşme içerisine Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) poliçesi de koyulmalıdır. Yabancılar için kira sözleşmesi örneklerini inceleyerek kontratınızı en doğru şekilde hazırlayabilirsiniz.

Kira Sözleşmesi Noter Onaylı Olmak Zorunda Mı?

Kira sözleşmesinin imzalanmasıyla birlikte mülk sahibi evini kiracıya bırakmış olur. Sözleşme hazırlanması aşamasında tarafların en merak ettikleri sorulardan biri de kira sözleşmesi için noter onayı gerekip gerekmediğidir. Bu sorunun cevabı ise duruma göre değişmektedir.

Kira ve kiracı arasında imzalanan kira sözleşmesi genellikle 1 sene sürelidir. Süre dolduğunda sözleşmenin hükümleri düşmüş sayılır. Taraflar yeni dönemde de ilişkilerini sürdürecekse tekrar sözleşme imzalamaları gerekir. Bu aşamada yeni kira bedeli ve şartlar eklenebilir. Kanunen kira sözleşmesi herhangi bir şekle sahip olmak zorunda değildir. Buna ek olarak sözleşmenin noter onaylı olması şartı da zorunlu tutulmamıştır. Ancak taraflar haklarını korumak ve sözleşmenin kanıtlanabilirliğini arttırmak istiyorlarsa noter onayı almaları daha iyi olacaktır. Onay almak için sözleşmenin noter önünde imzalanması yeterlidir. Ayrıca notere atılacak imza sayısı kadar harç ödenmesi gerekir. Notere ne kadarlık bir ücret ödeneceği kanunlarla belirlenmiştir. Buna göre kira sözleşmelerinde binde 1,13 oranında bir bedel talep edilir. Tüm bu masrafları ödemek istemeyen kişiler noter onayına başvurmamaktadır. Böyle yapılmasının kötü yanı ise herhangi bir olumsuzlukta ispat etmenin zor olmasıdır. Bundan dolayı kira sözleşmenizi noter önünde imzalamanızı tavsiye ederiz.

Dövizli Kira Bedelinde Artış Oranı Nedir?

Yabancılarla yapılan kira sözleşmelerinde en merak edilen konulardan biri de kira artışının nasıl olacağıdır. Döviz cinsinden yapılan sözleşmelerde dövizin değeri Türk lirası karşısında değer kazandıkça kira da artacaktır. Böyle bir durumda kiracı itiraz edebilir ve dava açabilir. Döviz cinsinden anlaşılan kira sözleşmelerinde mülk sahibi 5 yıl süreyle kiraya zam yapamamaktadır.  5 yılın sona ermesiyle birlikte zam yapılabilir. Türk lirası üzerinden anlaşılan kiralarda ise böyle bir şart yoktur. Mülk sahibi sözleşme yapıldıktan sonraki yıl kanunlarca belirlenmiş oranda zam yapabilir. Bu oran Türkiye İstatistik Kurumu’nun her ay açıkladığı Yİ-ÜFE oranlarının 12 aylık ortalaması kadardır. Açıklanan orandan daha yüksek bir artış yapılamaz. Bir örnekle açıklamak gerekirse; sözleşme üzerinde aylık kira bedeli 2000 TL alacağı belirtilen bir mülk sahibi, 1 yıllık süre sonunda Yİ-ÜFE oranı %7,8 ise yeni kira bedelini en fazla 2156 TL yapabilir. Bunun üzerinde bir rakam yapmak isterse kiracı ev sahibini mahkemeye verebilir.

Bu yazımızda sizlere yabancı kiracıların sözleşmesi nasıl yapılır hakkında bilgi verdik. Diğer içeriklerimizi inceleyerek kira süreçleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Benzer yazılar